Światowy Dzień Godności…

Światowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Dwa ważne powody by dziś jednak napisać choć kilka zdań.

Czym jest godność?

Godność – poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie, co wyraża się w pragnieniu posiadania także szacunku ze strony innych z uwagi na swoje walory duchowe, moralne czy też zasługi społeczne. Ma ona dwoisty charakter i odnosi się do godności osobowej i osobowościowej. Ta pierwsza jest właściwa każdemu człowiekowi, należna mu z samego faktu bycia człowiekiem. Godność osobowościowa natomiast jest zależna od podjętego przez daną osobę trudu i jej dokonań oraz wiąże się z rozwojem osobowości etycznej. Jest jedną z podstawowych wartości w etyce rozwoju. 
(Wikipedia)
Zatem godność nierozerwalnie wiąże się z szacunkiem. Jest prawem, ale i przywilejem. 
Gdy myślę o godności osób niepełnosprawnych intelektualnie to przychodzą mi do głowy takie rzeczy.
Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy z nas jest inny i każdy zasługuje na szacunek. Każdy bez wyjątku! Osoba niepełnosprawna intelektualnie bez naszego wsparcia może sobie nie poradzić, ale to nie znaczy że w czymś jest od nas gorsza. Osoba obdarzona wsparciem może wiele nas nauczyć. Osoba niepełnosprawna zasługuje na to by o sobie stanowić, mieć prawo do własnych wyborów, mieć prawo mówić czego chcę i czego nie chcę. A my jako opiekunowie, rodzice, wychowawcy, terapeuci, musimy nauczyć się je wspierać i godzić z ich odrębnością i ich wyborami. 
Godnie żyć to móc spełniać swoje marzenia, realizować swoje pasje, uczestniczyć w życiu społecznym, móc zawierać przyjaźnie oparte na wzajemności. Godność daje osobie niepełnosprawnej poszanowanie, takiej jaką ona jest. 
Godność może być tarczą, która chroni przed brakiem akceptacji, upokorzeniem, ale nie musi. To od nas, osób pełnosprawnych, zależy czy tak będzie. Osobom słabym jest bardzo trudno odnaleźć się w społeczeństwie jako niesamodzielnym, bez kompetencji, potrzebującym wsparcia. Czy jako społeczeństwo które szanuje inteligentnych i silnych nie przekreślamy tych którzy nie osiągną całkowitej autonomii? 
W świecie w którym wciąż liczy się to co osiągamy, to dzięki czemu budujemy swoją pozycję, osoby niepełnosprawne intelektualnie pokazują nam, że liczy się człowiek, relacja, przyjaźń. W relacji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie dostrzegamy czystą radość z małych rzeczy. Korzystajmy z tej szansy jaką nam daje ich obecność wśród nas. 
Jeśli tak będzie, nikt nie będzie musiał walczyć z dyskryminacją osób niepełnosprawnych intelektualnie, a na tym mi osobiście, jako mamie synów z niepełnosprawnością, zależy najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.