Światowy Dzień Zespołu Downa – World Down Syndrome Day – WDSD – 2018

Światowy Dzień Zespołu Downa – World Down Syndrome Day (WDSD
Święto to obchodzimy co rok 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Down Syndrome International, DSI ustanowionego w 2005 roku, a od 2012 roku pod patronatem Organizacji Stanów Zjednoczonych.
Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down’s Syndrome Association (DSA).
Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

Zespół Downa (inaczej Trisomia 21) jest występującym naturalnie układem chromosomowym, który zawsze był częścią ludzkiej kondycji, powszechnie występującym na linii rasowej, płciowej lub społeczno-ekonomicznej w przybliżeniu na 1 na 1100 żywych urodzeń, chociaż na całym świecie występuje znaczna różnorodność. Zespół Downa zazwyczaj powoduje różny stopień niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej oraz związane z tym problemy medyczne.
#WhatIBringToMyCommunity #WDSD18
„W Światowy Dzień Zespołu Downa, w środę, 21 marca 2018, wzywamy każdą osobę z zespołem Downa, aby powiedziała światu, co przynosisz do swojej społeczności.”

 

W pierwszym momencie pomyślałam, że Mały nie może się pochwalić wielkim wpływem na społeczność. 

Ale przecież to nieprawda. Największy wpływ miał na moje życie, na życie K, na życie naszych bliskich i przyjaciół. To dzięki niemu tak patrzymy na osoby niepełnosprawne, te z zespołem Downa, ale nie tylko! Nas zmienił, a dzięki nam ma wpływ na innych ludzi. Nawet na Ciebie, skoro to czytasz. 

Wojtek nauczył mnie cierpliwości, uważności na drugiego człowieka i dostrzegania tego co dla innych niewidoczne! 

Wojtku w pewnym sensie Ty i twój brat  jesteście  self – adwokatami osób takich jak Wy. A ja mam zaszczyt być waszym tłumaczem. To swoistego rodzaju udzielone mi pełnomocnictwo. Mówisz o tym za każdym razem, gdy pokazujesz,  jak bardzo mi zaufałeś. 

Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.